Příběh legendy Rickyho Carmichaela: aneb Jak se stát profesionálním jezdcem v (pitbike) motokrosu

článek o pitbike

Motokros je adrenalinový sport, který vyžaduje odvahu, fyzickou kondici a technické dovednosti.  V tomto článku vám představíme kroky, které byste měli podniknout, pokud máte vážný zájem stát se profesionálním jezdcem v motokrosu.

Než se pustíme do inspirativního příběhu jednoho z největších profesionálů v motokrosu, pojďme si v bodech projít, na co byste se měli zaměřit.

1. Začněte mladí
Většina profesionálních jezdců začíná v mladém věku. Pokud máte vážný zájem o motokros, je důležité začít co nejdříve. Mladí jezdci mají čas naučit se základní dovednosti a postupně se zdokonalovat. Pokud už pár let není váš věk jednociferné číslo, nemusí být vše ztraceno. Možná jen budete muset o to víc makat. Ale jestli jste do 20 let k motokrosu ještě ani nepřičuchli, pak bych si naděje na světové tituly nedělal.

2. Investujte do správného vybavení
Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Investujte do kvalitní helmy, chráničů a oblečení. Kromě toho je důležité mít správný motocykl, který odpovídá vaší velikosti a zkušenostem. 

3. Věnujte se tréninku
Stačí mít talent? Bohužel ne. I ti nejtalentovanější jezdci tráví hodiny a hodiny tréninkem. Fyzická kondice, technické dovednosti a mentální příprava jsou klíčové. Pitaréna pořádá Pitbike Akademii, kterou děláme tak, aby vaše pokroky ve všech dovednostech byly maximální.

4. Zúčastněte se lokálních závodů
Začněte na lokální úrovni a postupně se propracujte k vyšším soutěžím. Lokální závody vám poskytnou cenné zkušenosti a umožní vám porovnat své dovednosti s ostatními jezdci.

5. Hledejte sponzory
Profesionální motokros může být finančně náročný. Sponzorství vám může pomoci pokrýt některé náklady a také vám může otevřít dveře k vyšším soutěžím.

6. Buďte trpěliví a vytrvalí
Cesta k profesionální kariéře v motokrosu není snadná. Budete čelit mnoha výzvám a překážkám. Klíčem k úspěchu je trpělivost, vytrvalost a odhodlání nikdy nevzdat se.

Celý seznam se může zdát primitivní, složený z jasných a logických kroků. A to také je. Není v tom žádná magie ani kouzelná pilulka. Jen práce, vytrvalost a radost z úspěchů. A teď už ke slibovanému příběhu Rickyho na který už jistě čekáte.

Ricky Carmichael: Cesta z Floridy na vrchol motokrosového světa

Když se řekne motokros, tak fanouška napadne jistě mnoho jmen, ale jedno jméno vyniká nad všechny ostatní - Ricky Carmichael. Tento rodák z Clearwateru na Floridě, narozený v roce 1979, je dnes považován za "The GOAT" - z anglického "The Greatest of All Time" (Ten nejlepší všech dob). Ale jak se tento mladík z jihovýchodního pobřeží USA stal nekorunovaným králem motokrosu?

Svou první motorku dostal Ricky od svého otce, když mu bylo 5 let. A od útlého věku bylo jasné, že Ricky má talent. Jeho amatérská kariéra byla plná triumfů, když získal neuvěřitelných 67 národních titulů. Když v roce 1996 vstoupil do profesionálního světa, závodní komunita brzy pochopila, že je svědkem něčeho zvláštního. Během svého debutového roku získal ocenění pro nováčka roku v AMA Motocross a v následujícím roce získal svůj první profesionální titul v kategorii 125ccm.

Ale co dělalo Rickyho tak výjimečným, nebyly jen jeho výsledky na trati. Byl to jeho nekonečný apetit po vítězství, jeho neúnavná pracovní morálka a schopnost přizpůsobit se a zdokonalovat se v každé situaci. Když v roce 1999 přešel do třídy 250ccm, začátek nebyl snadný. Ale místo toho, aby se vzdal, Ricky se vrátil, zdokonalil své dovednosti a brzy začal dominovat i v této třídě.

Jeho úspěchy v motokrosu byly neuvěřitelné. V roce 2002, když přešel z Kawasaki k týmu Honda, dosáhl něčeho, co se zdálo být nemožné - vyhrál všech 24 závodů sezóny. Toto byla první dokonalá sezóna v historii amerického motokrosu. A to nebyl jeho jediný rekord. V roce 2004 zopakoval tento úspěch, tentokrát na čtyřtaktním motocyklu. Od roku 2005 závodil za tým Suzuki, kde znovu triumfoval v motokrosu (MX) i supercrossu (SX) . Profi karieru za řidítky zakončil Ricky v roce 2006 v AMA Motocross Champion.

Po letech dominance se Ricky rozhodl vyzkoušet něco nového. Přešel do světa závodů na čtyřech kolech, konkrétně v NASCAR. I když se mu nepodařilo dosáhnout stejného úspěchu jako v motokrosu, jeho odhodlání a vášeň pro motosport zůstaly stejné.

Dnes, i když už nezávodí, Ricky stále zůstává aktivní v komunitě motokrosu. Jeho vlastní závody, školení a kempy pro mladé jezdce jsou důkazem jeho neustálého zájmu o sport, který mu dal tolik. Jeho příběh je inspirací pro všechny, kteří sní o tom, stát se nejlepšími ve svém oboru.

Ricky Carmichael je nejen legenda motokrosu, ale také příkladem toho, co znamená být odhodlaným, pracovitým a nikdy se nevzdávat svých snů. Jeho odkaz bude inspirovat budoucí generace jezdců po mnoho let.

Tituly:

 • 1997 AMA 125cc/Lites Outdoor National Motocross Champion (Kawasaki)
 • 1998 AMA 125cc/Lites East Coast Supercross Champion (Kawasaki) - Perfect season: 8-0
 • 1998 AMA 125cc/Lites Outdoor National Motocross Champion (Kawasaki)
 • 1999 AMA 125cc/Lites Outdoor National Motocross Champion (Kawasaki)
 • 2000 AMA Motocross Champion (Kawasaki)
 • 2001 AMA Supercross Champion (Kawasaki)
 • 2001 AMA Motocross Champion (Kawasaki)
 • 2002 AMA Supercross Champion (Honda)
 • 2002 AMA Motocross Champion (Honda) - Perfect season: 24-0
 • 2003 AMA Supercross Champion (Honda)
 • 2003 AMA Motocross Champion (Honda)
 • 2004 AMA Motocross Champion (Honda) - Perfect season: 24-0
 • 2005 AMA Supercross Champion (Suzuki)
 • 2005 AMA Motocross Champion (Suzuki)
 • 2006 AMA Supercross Champion (Suzuki)
 • 2006 AMA Motocross Champion (Suzuki)

 • Sdílejte tento článek s přáteli

Vše pro váš motocykl pod jednou střechou

Moto servis
závodních i civilních strojů
Pohodlně se objednejte