Klasický motokros vs. Pitbike motokros: rozdíl je nejen v ceně

článek o pitbike

Úvod

Motokros je fascinující svět plný adrenalinu, závodů a velmi talentovaných jezdců. Je to ale také svět s mnoha odlišnostmi. Jednou z nich je rozdíl mezi klasickým motokrosem a pitbike motokrosem. Tyto dvě disciplíny mají mnoho společného, ale také několik zásadních odlišností. Tak pojďme si je blíže prohlédnout!

Klasický motokros

Klasický motokros je forma off-road závodů na specializovaných okruzích s náročným terénem. Motorky používané v motokrosu jsou dvoutaktní nebo čtyřtaktní s objemem od 50ccm do 450ccm. Závody jsou často fyzicky náročné, vyžadují vysokou úroveň technických dovedností a odvahu.

Dvoutaktní motocykly jsou lehčí než čtyřtaktní, kdežto čtyřtaktní motocykly na druhou stranu nabízejí lepší kontrolu výkonu. 

Pitbike motokros

Pitbike motokros je relativně nová disciplína, která se rychle stává oblíbenou mezi jezdci všech věkových skupin. Pitbike jsou menší verze klasických motokrosových motocyklů s objemem motoru mezi 50 až 220ccm. Díky své velikosti, lehkosti a cenové dostupnosti jsou ideální pro mladší jezdce nebo začátečníky.

Pitbiky jsou také velmi oblíbené pro trénink a zábavu, protože nabízejí stejný druh vzrušení jako klasické motokrosové motocykly, ale jsou snazší na ovládání. Teda je asi fakt, že pokud přecházíte z velké motorky na pitbike (platí pro dospělé a dlouhány), tak chvíli trvá, než si zvyknete, jak se na stroj poskládat. Ale zvládli to už i jiní a rozhodně neplatí, že by na pitbicích jezdili jen prcci - o tom to není. 

Hlavní rozdíly

Jedním z hlavních rozdílů mezi klasickým motokrosem a pitbike motokrosem je velikost motocyklů. Pitbike jsou menší, lehčí a méně výkonné než klasické motokrosové motocykly. To z nich dělá skvělou volbu pro mladší jezdce a začátečníky, kteří se teprve seznamují s motokrosem. 

Dalším významným rozdílem je náročnost závodů. Klasické motokrosové závody jsou často velmi náročné a vyžadují vysokou úroveň fyzické kondice a technických dovedností. Pitbike závody na druhou stranu jsou často více zaměřené na zábavu a učení, ačkoli některé mohou být také poměrně konkurenční. Však se přijďte podívat na závody.

Klasické motokrosové motocykly jsou také často vybaveny sofistikovanějšími prvky, jako jsou například pokročilé brzdy a odpružení. Naproti tomu, pitbiky mohou být jednodušší ve své konstrukci, což je může činit snazší na údržbu a opravy.

Dalším důležitým rozdílem je dostupnost závodů. Zatímco klasický motokros je populární po celém světě a je ho možné sledovat na mnoha mezinárodních událostech, pitbike motokros je stále ještě relativně nový a nemusí být dostupný všude. Nicméně, popularita pitbike motokrosu rychle roste a je čím dál více akceptován v motokrosové komunitě.

Ceny a náklady

Rozdíly mezi klasickým motokrosem a pitbike motokrosem se odrážejí i v cenách. Klasické motokrosové motocykly jsou dražší než pitbiky, ceny za nové motocykly často přesahují stovky tisíc korun. 

Na druhou stranu, pitbike bývají mnohem levnější, s cenami za nové modely často kolem pár desítek tisíc.

Údržba je také významným faktorem při porovnávání cen. Klasické motokrosové motocykly vyžadují náročnější údržbu, což může přidat k celkovým nákladům. Pitbiky jsou obecně snazší a levnější na údržbu, což je činí atraktivním pro jezdce s omezeným rozpočtem.

Závěr

Ať už se rozhodnete pro klasický motokros nebo pitbike motokros, obě formy nabízejí spoustu vzrušení a zábavy. Klasický motokros je skvělou volbou pro ty, kteří hledají výzvu a chtějí se zapojit do konkurenčních závodů. Pitbike motokros na druhou stranu je ideální pro začátečníky nebo mladší jezdce, kteří se teprve seznamují s motokrosem a následně třeba i přejdou do klasického motokrosu na velkou motorku.

Nakonec, jaký typ si vyberete, záleží hlavně na vašich osobních preferencích, schopnostech a rozpočtu, ale také třeba na dostupnosti v okolí a podobně.

Sdílejte tento článek s přáteli

Vše pro váš motocykl pod jednou střechou

Moto servis
závodních i civilních strojů
Pohodlně se objednejte