Jak začít s motokrosem u dětí: Kompletní průvodce pro rodiče

článek o pitbike

Úvod

Výchozí linie startu, výbuch motoru, adrenalin pulzující v žilách. To je motokros. Tento sport nabízí nejen vzrušení a zábavu, ale také výzvy a vzdělávání, které mohou přinést neocenitelné výhody pro vaše dítě. Ale jak začít s motokrosem u dětí? Jak překonat první obavy a jak zvládnout vyšší počáteční náklady? Tento článek je vám k dispozici, aby vám poskytl přehled toho, co budete potřebovat, a ukázal cestu k úspěchu ve světě motokrosu.

Co je potřeba k začátku

Začít s motokrosem u dětí vyžaduje správné vybavení a vědomosti. Z bezpečnostních důvodů je třeba zajistit kvalitní helmu s brýlemi, chrániče těla, kolen a loktů, boty, kalhoty, dres a rukavice. A samozřejmě, budete potřebovat také vhodný motocykl. Správný výběr vybavení a motocyklu závisí na věku a dovednostech dítěte, ale nebojte se, u nás na Pitaréně můžeme poradit a vše potřebné máme k dispozici k zapůjčení.

Vstupní náklady na tento sport mohou být na první pohled vysoké. Helmy, chrániče, boty, rukavice a motocykl, to vše může stát mnoho tisíc korun. K tomu je třeba připočítat ještě náklady na údržbu motocyklu a poplatky za tréninky. V porovnání s některými jinými sporty, jako je například fotbalový kroužek, mohou být počáteční náklady na motokros vyšší. 

Nicméně, pokud to porovnáte s celoživotními přínosy, které motokros může přinést, např. disciplína,  fyzická kondice, sebevědomí, schopnost soustředit se, odolnost vůči stresu a mnoho dalšího,  může se to stát investicí, která stojí za to. Navíc, pokud vaše dítě vykazuje talent a zájem o tento sport, lze získat motocykl nebo jiný sponzorský dar od Pitareny či jiných sponzorů. 

Rozdíl nejen nákladů na klasický motokros a pitbike motokros rozebíráme v článku Klasický motokros vs. Pitbike motokros: rozdíl je nejen v ceně.

Průběh tréninku - od začátečníka až po mezinárodní závody

Trénink v motokrosu je cestou, která vede od naprostého začátečníka až po přípravu na mezinárodní závody. Jakmile je dítě vybaveno a připraveno, může začít s tréninkem. 

Trénink pro začátečníky je zaměřen na základy správné techniky, tzn. jak držet řídítka, jak ovládat plyn a brzdy a jak se naučit ovládat rovnováhu. Tyto dovednosti jsou nezbytné pro všechny jezdce, bez ohledu na jejich úroveň dovedností. 

Jakmile dítě ovládne základy, může se začít soustředit na složitější dovednosti, jako je skákání, jízda v zatáčkách, předjíždění a rychlost. Tyto dovednosti jsou nezbytné pro úspěch na závodech a vyžadují více praxe a odhodlání. 

Pokud dítě projeví talent a zájem o pokračování na vyšší úrovni, může začít s intenzivnějším tréninkem a přípravou na závody. Tréninky se stávají náročnějšími, se zaměřením na vytrvalost, rychlost a techniku. Kromě toho se dítě učí, jak se vyrovnat s tlakem závodů a jak zvládnout nervozitu a strach. 

Průběh tréninku se může lišit v závislosti na věku dítěte. Pro mladší děti je důležité, aby trénink byl zábavný a nebyl příliš náročný. Pro starší děti a mladistvé, kteří mají zájem o pokračování na vyšší úrovni, je důležitá intenzita a soustředěnost na detaily. 

Role rodičů a trenérů

Role rodičů a trenérů v procesu tréninku jsou zcela odlišné, ale obě jsou důležité. Rodiče jsou prvními „trenéry“ svých dětí a mají klíčový vliv na jejich zájem o sport. Mohou jim pomoci pochopit základy a vytvořit pozitivní postoj k motokrosu. Nicméně, pokud jde o další dovednosti, správnou techniku jízdy a přípravu na závody, je důležité, aby byli trénováni profesionálně.

Profesionální trenéři mají zkušenosti a vědomosti potřebné k tomu, aby děti přivedli na vyšší úroveň. Učí je technikám, strategiím a taktikám, které pomáhají dětem zvládnout složitější aspekty motokrosu a připravit je na závody. Trenéři také pomáhají dětem rozvíjet mentální dovednosti, jako je odolnost vůči stresu, sebevědomí a schopnost soustředit se. 

Jedním z klíčových aspektů úspěchu v motokrosu je správné nastavení a údržba motocyklu. I když mohou rodiče dětem pomoci s některými základními úkoly údržby, jako je čištění a kontrola motocyklu, je důležité, aby byli zapojeni profesionální mechanici. Profesionální mechanici nejenže zajišťují, že je motocykl v dobrém technickém stavu, ale také pomáhají dětem pochopit, jak různé části motocyklu fungují a jak je správně nastavit pro různé podmínky trati. 

Závěr

Motokros je sport plný vzrušení a výzev. Ačkoli vstupní náklady mohou být vysoké a trénink je náročný, odměny, které tento sport může přinést, jsou neocenitelné. Ať už hledáte způsob, jak povzbudit své dítě k fyzické aktivitě, nebo jste rodina nadšenců do motorových sportů hledající další dobrodružství, motokros může být ideální volbou. Připravte se na cestu plnou adrenalinu, zábavy, vzrušení a překonávání výzev. Začít s motokrosem u dětí nemusí být tak těžké, jak se zdá, pokud máte správné informace a podporu. Tak pojďme na to!

Pokud stále váháte, přijeďte se podívat a popovídat si k nám na trať, nebo tam kde to máte blíž a jsou tam profesionálové ochotni vám pomoci.

Sdílejte tento článek s přáteli

Vše pro váš motocykl pod jednou střechou

Moto servis
závodních i civilních strojů
Pohodlně se objednejte