5 nejčastějších chyb, kterých se jezdci na pitbike motocyklu dopouštějí

článek o pitbike

Motokros je dobrodružný sport plný adrenalinu. Jestliže jste však začátečníkem, můžete se snadno dopustit několika chyb, které mohou vést k narušení vašeho výkonu, nebo dokonce ke zranění. Podívejme se na pět nejčastějších chyb, kterých se jezdci na motocyklu dopouštějí, a jak se jim vyhnout.

1. Nesprávná pozice těla

Nesprávná pozice těla je jednou z nejčastějších chyb, kterých se jezdci dopouštějí, a to nejen začátečníci, ale někdy i zkušenější jezdci. Špatná pozice těla může ohrozit vaši bezpečnost a ztrátu kontroly nad motocyklem, dlouhodobě může vést ke zdravotním komplikacím, hlavně v oblasti zad.

Například při jízdě v stoje by vaše kolena měly svírat sedlo motocyklu, což vám poskytne stabilnější postavení a větší kontrolu nad motocyklem. Paže by měly být mírně pokrčené, nikoli rovné, lokty nahoru a ruce pevně, ale ne křečovitě, drží řídítka.

2. Nedostatečná příprava a údržba motocyklu

Někteří jezdci mají tendenci zanedbávat údržbu svého motocyklu. Je nezbytné pravidelně kontrolovat stav motocyklu, zejména před závodem je to velmi důležité. Nedostatečná údržba může vést k poruchám, které mohou způsobit nejen ztrátu času a bodů, ale také potenciální riziko zranění. Pravidelná kontrola oleje, brzdové kapaliny, stavu řetězu a dalších důležitých součástí je klíčem k bezpečné a úspěšné jízdě.

3. Nerespektování vlastních limitů

Motokros je sport, který vyžaduje odvahu, ale také rozum. Někdy jezdci, ve snaze dosáhnout lepších výsledků, překračují své vlastní limity, což může vést k pádům a zraněním. Je důležité uvědomit si své aktuální schopnosti a postupně se zlepšovat. Je lepší být o něco pomalejší, ale jistější.

4. Nedostatečná kondice a fyzická příprava

Motokros je fyzicky náročný sport. Bez dostatečné fyzické kondice můžete rychle ztratit kontrolu nad motocyklem a vyčerpat se. Mnoho jezdců podceňuje význam pravidelného cvičení a posilování. Přitom vytrvalost, síla a flexibilita jsou klíčové pro zvládnutí náročných úseků trati a dlouhých závodů. Fyzická příprava by tedy měla být pevnou součástí tréninkového plánu každého jezdce.

5. Nesprávné zvládnutí skoků a průjezdů 

Další velmi důležitou chybou, kterou mnozí jezdci dělají, je špatné zvládnutí skoků a průjezdů. Toto je častá chyba zejména u začátečníků, kteří se snaží napodobit zkušenější jezdce bez dostatečné praxe a porozumění technice těchto manévrů.

Při skoku je důležité udržet rovnováhu a umět správně přistát na dopadu skoku. Při nájezdu do zatáčky je důležité správně přesouvat váhu,včas brzdit a následně vhodně akcelerovat. Pokud se vám tyto techniky nedaří, je dobré požádat o radu zkušenějšího jezdce nebo trenéra. 

Závěrem

Vždy mějte na paměti, že bezpečnost je na prvním místě. Nikdy se nesnažte rychle překonávat své limity na úkor své bezpečnosti, vše je potřeba posouvat postupně. Ať už jste začátečník nebo zkušený jezdec, vždy se snažte učit a zlepšovat se. A nezapomínejte, že i mistři se učili skrze chyby. Jezděte s radostí a respektem k tomuto nádhernému sportu, stanete se lepším jezdcem.

A to je vše, co máme pro dnešek. Doufáme, že vám tyto tipy pomohou vyhnout se běžným chybám a stát se lepším jezdcem. Nezapomeňte sdílet tento článek s ostatními jezdci, kteří by mohli těžit z těchto rad. Ať už jste na trati nebo mimo ni, držíme vám palce!

Pokud jste dočetli až sem, je jasné, že máte na pitbike ježdění chuť a hlad po informacích. To je skvělé! Pokud máte další otázky zavolejte nebo napište. Nejlepší ale určitě bude, pokud se za námi stavíte přímo na trati https://pitarena.cz/trat.

Sdílejte tento článek s přáteli

Vše pro váš motocykl pod jednou střechou

Moto servis
závodních i civilních strojů
Pohodlně se objednejte